Antalya 2016’yı Zararsız Atlatmaya Çalışıyor

Rusya, Darbe Kalkışması, Terör

Turizmin başkenti olan Antalya bu yıl üstüste yaşanan olumsuzluklar yüzünden sıkıntılı bir sezon geçiyor. Geçim kaynağı turizm ve seracılığa dayanan Antalya Rus Uçağının düşürülmesi ile başlayan ve sonrasında ülkenin içinde bulunduğu gergin ortamlardan kaynaklı sorunlar yüzünden beklentilerin çok altında bir sezon geçiriyor. Rusya’nın uyguladığı ambargolar ile darbe alan turizm darbe girişimi ve terör olayları yüzünden yabancı turistin hiç gelmediği bir noktada.

 

Yerli Turist Can Suyu Oldu

Tüm bu olumsuzlukların üzerine OHAL ile memur izinlerinin iptal olması eklenince Antalya turizmi bir  darbede yerli turizmden aldı. Birçok 5 yıldızlı otel bu sezon hiç açılmadı, açılanlar ise beşte bir doluluk oranı ile çalışıyor. Hükümetin geçtiğimiz hafta memur izinlerini tekrar serbest bırakması ile birlikte ortam canlandı, yaz bitmeden tatil yapmak isteyen yerli turistler Antalya’ya can suyu oldu. Özellikle orta sınıf işletmeler yerli turizme yönelik çalışan mekanlar son bir haftadır tam doluluk oranına ulaştılar.

Araç Kiralamada Fiyatlar Yerlerde

Turizmin kötü geçtiği Antalya’da rent a car şirketleri de üst üste kampanyalar düzenleyerek müşteri çekme peşindeler. Geçen yıllara göre araç kiralama fiyatları yaklaşık % 40 indirimli olarak araba kiralanabiliyor. Antalya’nın en eski araç kiralama firmalarından birisi olan ve havaalanından araba kiralama işi yapan Antalya Rent a Car firması son model arabaları bu yıl geçen yıla oranlara % 30-40 daha ucuza kiraladıklarını belirtiyorlar. Son günlerde yerli turizmin canlanması ile birlikte Antalya canlandı ve turizmden geçim sağlayan birçok farklı iş kolunun yüzü güldü.

Genel olarak yoğun geçen yaz aylarında Antalya’da kiralık araba bulmak çok kolay olmuyordu. Bu yaz sezonun zayıf olmasına rağmen rent a car şirketleri tahminlerden iyi bir çizgi yakaladılar. İç turizmin açılması ile birlikte araç kiralama alanında % 100 lere varan bir doluluk yaşanıyor. Eğer tatile çıkacaksanız ve rent a car ihtiyacınız varsa erken rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Aksi halde araçsız kalabilirsiniz.

2017 İçin Antalya Umutlu

Bu sezonu kötü geçiren Antalya önümüzdeki sezon için umutlu. Rusya ile sorunların çözülmeye başlaması ve ülkenin daha istikrarlı olması beklentileri ile 2017 turizmde bir patlama olması bekleniyor. Tüm bu beklentilerin gerçek olması dileği ile..

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir