Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İtalya ve Avrupa’ya yönelik eleştirileri ile İtalya’dan gelen tepkiler ülkede bugünkü gazetelerin birçoğunun manşetinde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün İtalyan Rainews24 kanalında yayımlanan mülakatında İtalya ve Avrupa’ya yönelik eleştirileri ile İtalya’dan gelen tepkiler ülkede bugünkü gazetelerin birçoğunun manşetinde yer aldı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre; İtalya basını, Erdoğan’ın, oğlu Bilal Erdoğan hakkında Bologna’da açılan kara para aklama soruşturmasıyla ilgili olarak “Benim oğlumu bıraksın da İtalya kendi mafyasıyla uğraşsın” şeklindeki sözleri ile AB Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye yönelik eleştirilerini öne çıkardı.

Corriere della Sera gazetesi haberi baş sayfadan, “Erdoğan Roma’ya ve AB’ye karşı: ‘Oğlumu yargılamayın” başlığıyla yayımladı.

Haberde, “Erdoğan herkese karşı. Türk Cumhurbaşkanı, AB Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye ve İtalyan yargısına benzeri görülmemiş suçlamalarda bulunarak saldırdı” denildi.

La Repubblica ise birinci sayfasında “Erdoğan mülakatı, Türkiye ile Batı, Nato ve AB ilişkilerine kötü bir darbe oldu. Yeni sultan, absürt suçlamalar ve ağır tehditlerle yüzlerine tekme attı” diye yazdı.

Hükümete yakın L’Unita gazetesi “darbe” kelimesinin İtalyancası “colpo di stato” üzerinden söz oyunu yaparak “Colpo di sole” (Güneş çarpması) manşetini kullandı.

‘BABA’ BENZETMESİ

Sol kanattaki Il Manifesto Erdoğan’ın fotoğrafının üzerine atılmış “Baba” (Il Padrino) manşetiyle çıktı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir