15 Temmuz darbe girişiminin kader anlarından biri olan, Astsubay Ömer Halisdemir’in darbeci Semih Terzi’yi vurma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimi günü Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda cuntaya sıkılan ilk kurşun, darbe girişimi gecesinin kaderini değiştirdi. Özel Kuvvetler Komutanlığı, darbeci askerler tarafından ele geçirilmişti. Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, Astsubay Ömer Halisdemir’i arayarak “Semih Terzi’yi öldür” emrini verdi. Halisdemir, bu konuşmanın ardından tabancasını alıp dışarıya çıktı ve ağaçlık alanda saklandı. Halisdemir, darbeci grubun başındaki Tuğgeneral Semih Terzi helikopterden indiği sırada aralarına girdi ve iki el ateş ederek Semih Terzi’yi başından vurarak öldürdü.

Semih Terzi vurulduktan sorna elinde ağır makineli tüfek olan bir binbaşı Halisdemir’in kaçtığı yöne ateş etti ve Halisdemir şehit oldu.

Darbe girişiminin olduğu gece, Özel Kuvvetler Birinci Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek için tam teçhizatlı askerlerle birlikte Diyarbakır’dan Ankara’ya uçmuştu. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ise darbe girişimi sırasında Silopi’deki Birinci Tugay Komutanı Tuğgeneral Terzi’nin Ankara’ya gittiği bilgisini alınca, Gölbaşı’ndaki karargâhı ele geçirmesini engellemek için Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’i aradı. Aksakallı, “Semih Terzi oraya geldiğinde öldür onu” talimatını verdi.

Tümgeneral Zekai Aksakallı, o gece darbecilerin kurşunlarıyla şehit olan astsubay Halisdemir’le yaptığı konuşmayı şöyle anlatmıştı:

“Başçavuş Ömer Halisdemir’i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer’e, ‘Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hâinidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür. Bunun sonunda şahâdet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helâl et’ dedim. Ömer Başçavuş, ‘Başüstüne komutanım, hakkım helâl olsun. Siz de helâl edin’ dedi.”

Kaynak: NTV

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir