Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazını Ankara Kazan’daki Ulu Camii’de kıldı. Daha sonra halkı bombalayan uçakların kalktığı Akıncı Üssü’nün de bulunduğu Kazan’da halka seslenen Yıldırım, üssün kapatılacağını açıkladı. Ayrıca, Ankara’da ve İstanbul’da tankların çıkarıldığı, helikopterlerin kaldırıldığı bütün kışlaları kapatacaklarını belirtti:

“Sizler tek yürek oldunuz, tek bilek oldunuz, darbecilerin önünde dimdik durdunuz. Şimdi buradan, Kazan Meydanı’ndan bütün herkese ilan ediyorum. Hainlerin yuvalandığı o hain Akıncı Üssü kapatılacaktır ve orası şehitlerimizin anısının yaşatılacağı bir yer haline getirilecek

Bu milletin canından, kanından, dişinden tırnağından artırarak verdiği paralarla alınan o tanklar, o uçaklar, o helikopterlerden bombaları, mermileri acımasızca sizin üzerinize atanların hesabını soracağız, burunlarından fitil fitil getireceğiz.

Ankara’da ve İstanbul’da tankların çıkarıldığı, helikopterlerin kaldırıldığı bütün kışlaları kapatıyoruz. Milletin üzerine tank yürütenler, bundan sonra artık tankları bulamayacaklar. Orada Ankara’nın insanlarının vakit geçirdiği güzel mekânlar olacak. Ne işi var tankların Ankara’nın, İstanbul’un içinde? Düşman Ankara’da, İstanbul’da değil. Düşmanın olduğu yer bellidir.

15 Temmuz Türkiye’nin ikinci büyük kurtuluş mücadelesinin adıdır. 15 Temmuz’u her yıl ‘Demokrasi Şehitleri Günü’ olarak anacağız. O gün sokağa çıktınız, 15 gün oldu sokaktasınız, meydanlardasınız. Türkiye’ye sahip çıkıyorsunuz, Kazan’a sahip çıkıyorsunuz.”

Yıldırım, Fethullah Gülen’in ABD’den Türkiye’ye getirileceğini söyledi. “Şunu bilmenizi istiyorum, bu aziz vatanı, bu aziz milleti bölmeye, parçalamaya hiç ama hiç kimsenin gücü yetmeyecek. Bu darbenin sorumlusu Amerika’daki o terörist başını illa da getireceğiz, Türkiye’ye getireceğiz” dedi.

Darbe girişimcilerinin gece Ankara’da bazı yerleri bombaladıkları F16 uçakları Akıncı Üssü’nden kalkıyordu. Üssün bulunduğu Kazan ilçesinde yaşayan vatandaşların darbeye direnişi bir kahramanlık öyküsü yaratmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir