Meclis, cunta tarafından bombalandı. Başbakan Yıldırım, havadaki unsurların vurulacağını söyledi. CNN Türk’e giren cuntaya bağlı bir grup yayını kesti, çalışanları dışarı çıkardı. Çok sayıda vatandaş kanala destek için CNN Türk binasına gitti. CNN Türk cuntadan geri alındı. Cunta tarafından basılan TRT de geri alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bir ayaklanma hareketidir, bedelini ödeyecekler” dedi. MİT Basın Danışmanı, “Darbe püskürtüldü” açıklaması yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir, Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkıyoruz” diye konuştu. MHP lideri Bahçeli, Başbakan’ı aradı, “Kalkışma kabul edilemez, hükümetin yanındayız” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım,  “Vatandaşa duyurmanızı istiyorum, Şu anda Ankara semalarında, kamu binalarına vatandaşın üzerine uçak ve helikopterlerle bomba atanlar var. Bunlara şu an için hava sahasını yasak hale getiriyoruz. Bu hava araçlarına karadan ve havadan müdahale edilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda konuştu.

Erdoğan, “Paralel devlet yapılanması devletin kurumlarında kendine yer bulmuş, her türlü kılığa girmiş ve bugüne gelmiştir” dedi, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir ayaklanma hareketidir. Bunun bedelini ödeyecekler. 

YAŞ öncesinde böyle bir şey olması manidar. Ne olacağını çok iyi biliyorlardı ve böyle bir adımı attılar. 

Türkiye eski Türkiye değil…

Atatürk havalimanı üzerinde f16’lar uçuyor, şu anda bu f16’ları uçuranlar şu anda cumhurbaşkanını da tecrit ediyorlar.

Marmaris’teydim ve ayrıldığım yeri de bombalamışlar. Herhalde bizim de orada olduğumuzu tahmin ediyorlardı.

Genelkurmay başkanımızı ve benim genel sekreterimi alıp götürdüler. 

Bakın şu anda yargı tutuklamalara başladı. Ordumuz temizdir, leke getirilmemesi lazım.

Şu anda Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş sokaklarda. Niye bu millet sokaklarda? Bu bir şeyi gösteriyor. bir olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

Meclis’e bomba

Bir helikopter, Meclis’e bomba attı. Milletvekilleri sığınaklara girdi.

CNN Türk’e giren cuntaya bağlı bir grup yayını kesti, çalışanları dışarı çıkardı.

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın askeri kalkışmada bulunan bir grup tarafından rehin alındığını yazdı. TRT’de darbe bildirisi okutuldu.

Saat 2 sularında TRT cuntacılardan geri alındı.

Özel Kuvvetler Komutanı Zeki Aksakallı, “Cuntacılar paralel ihanet şebekesi, eşkıyalar başarılı olamayacak” diye konuştu.

Aksakallı ayrıca, “Şehidimiz var, az miktarda yaralımız var” dedi.

MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, “Darbe püskürtüldü” açıklaması yaptı. Yılmaz, “Bu darbe girişimi YAŞ toplantısı öncesi paralel yapının Hava Kuvvetleri ve Jandarma’daki küçük bir grubunun girişimidir” dedi.

16 Temmuz sabah erken saatlerde İstanbul Atatürk Havalimanı önü [Fotoğraf: Reuters]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu, silahlı kuvvetlerin içindeki bir azınlığın girişimidir. Milletimi meydanlara davet ediyorum” dedi.

Erdoğan’ın sözleri şu şekilde:

“Bugünkü bu gelişme silahlı kuvvetlerimiz içindeki azınlığın bir hareketidir.

Paralel yapının teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cevabı alacaklardır.

Milletin tankını topunu kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini bunlar ağır bir şekilde ödeyecektir.

Meydanı onlara bırakamayız. Yapmış oldukları işgali kısa sürede kaldıracağız.

Milletime çağrı yapıyorum, milletimi meydanlara davet ediyorum.

Havalimanında toplanalım, bunların azınlık grubu gelsin ne yapacaksa orada yapsın. Milletimin üzerinde başka bir güç tanımadım.

Tarih boyunca darbeciler başarılı olamamışlardır.”

Rize [Fotoğraf: AA]

Kılıçdaroğlu: Demokrasimize sahip çıkıyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor, inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli: Hükümetin yanındayız

MHP Genel Başkanı Bahçeli Başbakan Yıldırım’ı aradı ve “Kalkışma kabul edilemez, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yanındayız” dedi.

Yaşananları asker içerisindeki bir grubun kalkışması olarak nitelendiren Başbakan Binali Yıldırım, NTV yayınında şunları söyledi:

“Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” 

Bakan Yıldırım, “Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz.”

Başbakan Yıldırım, güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

Boğaziçi Köprüsü’nde Anadolu’dan Avrupa’ya istikametinde trafik tamemen duruduruldu. Sosyal Medya’dan paylaşılan görüntülerde güvenlik önlemlerine askeri unsurlarında katıldığı görülüyor.

Ankara’da da Genel Kurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Jetler alçaktan uçuyor.

Kaynak: DHA

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir