Son birkaç gündür kafamda “Kut’ül Ammare”  dönüp durmakta. İki kelimeden oluşan ve hayatımda ilk kez duyduğum bu iki kelime beynimde dönüp durmakta. Çok kültürlü biri olduğumu iddia edemem belki ama bu iki kelimeyi ve içerdiği anlamı algıladığımdan beri cehalette dip yaptım, düştüğüm diplere gömülme isteğindeyim.

Kısaca “Kut’ül Ammare” Osmanlı’nın kazandığı son zafer. Irak bölgesinde Dicle kıyısında yer alan Kut’ül Ammare şehrinde İngilizler (!) ile yaşanan savaş sonrası Osmanlı şehri alır ve tüm İngiliz askerleri esir düşer. Esir alınan İngilizlere air rakamlar  ise 13 general, 481 subay ve 13.300 er olarak geçiyor ve ayrıca ordusunu kurtarmaya gelen İngilizler ek olarak 30 bin leş bırakıyor. Kısaca “Kut’ül Ammare” böyle bir zafer ama bu pek kısa bir mesele değil. Sonuçta dünyanın anasını siken, dünyanın kanını emen bir millet olan ingilizlere daha 100 yıl öncesinde böylesi bir bozgun vermek basit bir olay değildir.

Beynimi kemiren ise böyle büyük bir zaferin büyük çoğunluk tarafından adının dahi duyulmamış olması. Yakın tarihi seven birisi olarak, üniversite dahil olmak üzere tüm okul yıllarında tarih dersi almış birisi olarak bu zaferin isminin tek bir kez dahi karşıma çıkmamış olması nasıl açıklanabilir ? Tamam ben cahil biriyim, eyvallah ama bu derece  cahil olamam ! Hele ki söz konusu ingilizlere karşı kazanılmış bir zafer ise bunu bilmiyor olmam mümkün olamaz. Mümkün olmuş ise de bu işte sağlam bir ibnelik var demektir.

İki gündür konu hakkında araştırma yapıyorum. Okudukça daha bir ayar oluyorum. İngilizlere karşı kazanılmış bu kadar net ve büyük bir zaferin 100 yıldır bize okutulan tarihte yer almamış olması nasıl bir vahamettir ? Sonra yine öğreniyorum ki 1952 yılına kadar bu zafer ülkemizde Kut Zaferi olarak kutlanıyormuş. Sonra şu acıyıp üzüldüğümüz, astığımız başbakan menderesin natoya ülkeyi satabilmek adına kutlamaların kaldırıldığını okuyorum. İncirlik ve Malatya üslerini abedeye peşkeş çeken menderes ülkeyi satmak adına hızını alamamış ve ingilizlere hoş görünmek adına kutlamaları kaldırtmış. Yazarken bile sinirden ellerim titriyor…

Yani demem o ki Atatürk dönemi tartışılır ama menderes gibi bir felaket sonrası ülkenin tarihi, hafızası silinmeye çalışılmış ve büyük ölçüde de başarılı olunmuş. Topluma göz atıldığında belirgin bir aşağılık kompleksi, biz kimiz ki havası, avrupa ve batı hayranlığı vs. Gaza gelip yahu biz 600 sene dünyayı yönettik klişesine girmenin anlamı yok ama daha  100 sene önce ingilizlerin önümüzde diz çöküp esir olduğunu bilmek bile mutlu edici.

Olayın diğer garip yanı ise bu zaferi öğrenmemizi sağlayanların aslında menderes hayranı oldukları malumumuz olan AKP iktidarı olması. Yine garip olan diğer yanının böylesi bir zaferi bizlere sırf AKP anımsattı- öğretti diye bu zaferin kutlanmasına karşı çıkan muhalefet. Ondan daha garip olanı AKP nin bu zaferi kutlayacağız diyerek 23 nisan kutlamalarını es geçmek istemesi. Yani menderesin yaptığını şimdi farklı bir şekilde AKP yapıyor. Muhalefet ise muhalif olabilmek adına her boka muhalefet oluyor. Al birini vur ötekine- berikine- alayına…

Kut’ül Ammare” yi ilk kez duyuyor olmanın utancı ve öfkesindeyim kaç gündür. Cehaletim diz boyu ve buna sebep olanlara hakkım helal değildir. Bu ülke dünyanın en güzel ülkesi olabilecekken sırf  kendi çoluk çocuğu için bu memleketin değerlerini satanları tarih affetmeyecektir..

 

Özgür Çiçek

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir