Trafikte Serçe Binen Adamlara Saygılı Olun, Az Biraz Adam Olun

Serçe eskilerin tabiri ile “küçük mercedes” , şimdilerde ise olaya fransız kalanlar için fakir – fukara arabası. Özellikle trafikte altında ortalama standartlarda bir araba olanların arkasında ilerlemekten rahatsızlık duyduğu bir araba ; Serçe. Öyle ki akan trafikte Serçe’nin önü dolu olsa bile, akış hızında ilerliyor olsa dahi, arkasından ilerleyenlerin illede önüne  geçmek istediği bir araba. Fakat bilinmeli ki Serçe’yi o hızda akan trafikte geçseniz bile ilerleyemeyeceksiniz, yani sadece Serçe’yi geçmiş olacaksınız. Bu sebepten mütevellit trafikte önünüzde bir Serçe gidiyorsa ve onun önü doluysa arkadan kıçınızı yırtarak selektör yapmayın, korna çalmayın, çünkü teknik olarak altınızdaki arabanın fiyatına göre çok daha ucuz olsa bile Serçe’de bir araba.  Saatte 130-140 km hıza ulaşabiliyor ve trafik 60-70 km hızla akıyorsa bu demek oluyor ki Serçe ile sizin altınızdaki arabanın aslında bir farkı yok. Arabaya çok vermiş olmanız  sizi yolun sahibi yapmaz !

12049464_10153344227408952_1368982739844772003_n
Eğer trafikte bu durumu bir Serçe sahibine yaşatıyorsanız bilmeniz gereken birkaç şey olmalı. Birincisi Serçe binen adam ( 20 li yaşlarda değilse ve Serçe Çelik cantlı değilse ) kuvvetle muhtemel sizin hiç duymadığınız küfürler bilen veya sizin çaldığınız korna esnasında bunu üretebilen birisidir. Yani önünüzdeki Serçe’yi sıkıştırıyorsanız sağlam küfürler yiyor olma ihtimaliniz % 100 den bir tık aşağı değil. Bununla beraber Serçe binen kişi sabırlı kişidir, sonuçta hayat içinde acelesi yoktur, rahattır, relakstır ama çaldığınız korna, yaktığınız selektör sonucu sabrı taşarsa eğer Serçe içinde aynı anda sökülebilen bir çok parça olduğunu da bilmenizde yarar var. En basiti Serçelerin vites kolu çıkabiliyor ve eğer tacizi abartırsanız o vites kolunu  size montelenebilir.

Serçe binen insanlar mütevazidir, yerine göre zaten sağ şeritten gitmeyi prensip edinmiş kişilerdir ve eğer sol şeritten gidiyorlarsa yine bir bildikleri vardır. Aylık 2-3 bin TL maaş alıp bunun 700-800 ünü taksitine ödediğiniz altınızdaki orta segment araba sizi yolun sahibi ve ve yine sizi Serçe binen insandan daha zengin yapmaz. Serçe biniyor olmayı paranın yetmemesine bağlamak sizi sığ bir insan yapar. Hayat içinde insanların tercihleri olabilir ve mesela Serçe binen birisi aylık kazancının 1/3 veya 1/2 si gibi bir miktarı orta segment bir arabaya vermek istemiyor olabilir. Çünkü onun önceliği camları otomatik kapanan bir araba biniyor olmak – olmayabilir. Yani Serçe binen insanların fakir – fukara olduğunu sanmayın, sanıyorsanız bile belli etmeyin, çünkü bu sizin mallık derecenizin ölçüsü olacaktır, kendinizi kolay ölçtürmeyin.

Özetle Serçe binen insanlara en az Mercedes veya BMW binenlere gösterdiğiniz saygı kadar saygı gösterin. Yok göstermem diyorsanız da bunu kendi içinizde yaşayın, Serçe sahibine belli etmeyin. Belli ederim ne olacak diyoranızda ekte sunduğum görseller size neler olabileceği konusunda fikir verecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir