Demirtaş Ankara’da yaşanan terör olayı sonrası çok sert açıklamalar yaptı. Başbakan’ın HDP hakkında söyledikleri için oldukça öfkeli cümleler sarf eden Demirtaş cenazelerin toplu olarak Ankara’dan uğurlanacağını söyledi.

Biraz önce katliamın sorumluları olan Hükümet’in temsilcileri de açıklama yaptılar” diyen Demirtaş, bakanların konuşmalarının onlarca televizyon kanalınca canlı yayınlandığına inandığını belirtti.

Patlamaya ilişkin yayın yasağı konmasını eleştiren Demirtaş, şunları kaydetti:

“AKP, terörle arasına net bir mesafe koymadığı müddetçe Türkiye halkları bu katliamları her gün, her saat tekrar yaşama tehdidi ile karşı karşıyadır. Tek bir haysiyetli yönetici yok ki istifaya çağıralım. Keşke olsaydı. Bir tane haysiyetli olduğuna inandığımız biri olsa da ona istifa çağrısı yapsaydık. Dolayısıyla bizim bunlardan hiçbir beklentimiz yok. Sorumluların ortaya çıkacağına, çıkarılacağına dair hiçbir beklentimiz yok. Yapmayacaklar.”

Patlamayı, “Karanlık, derin, dış güçlerin” yaptığına inanmadıklarını savunan Demirtaş, “Örneğin bunların parmağı yoksa, hiç değilse önleyemedikleri için haysiyetli tek bir yönetici istifa etmez mi? Etmediklerine göre ortaya çıkan tablodan dolayı çok memnunlar. Bu, devletimize ve milletimizin birliğine yapılmış bir saldırı değil. Devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Dünya liderlerinin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı arayarak taziye dileklerini iletmelerini kabul etmediklerini belirten Demirtaş, şunları savundu:

“Taziye sahibi, halkımızdır, katledilenlerdir, ezilenlerdir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı değildir. Hangi devlet lideri ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanını arayıp başsağlığı dilerse, bizim açımızdan geçersizdir. Bunların hepsinin hesabı sorulacak, bir çete liderinin çıkıp, güven içerisinde devlet olanağıyla miting yaparak, kan akıtacağını ilan etmesi son derece başarılı bir miting olarak gerçekleşebiliyorsa, bizler, barış isteyenler olarak barış sesimizi bile meydanlarda haykıramıyorsak orada devlete ve milletimizin birliğine bir saldırı yoktur, devlet tarafından millete bir açık saldırı vardır. Bizim açımızdan nettir. Başsavcılar araştıracaktır.”

https://www.youtube.com/watch?v=ae0VRZ7eB6E

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir