DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin düzenlediği Birleşik Haziran Hareketi’nin ve siyasi partilerin de destek verdiği Ankara’daki Barış mitinginde iki büyük patlama yaşandı. Patlama Ankara tren garı kavşağında gerçekleşti. İçişleri Bakanlığı patlamada 30 kişinin öldüğünü 126 kişinin de yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı da patlama sonrası açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı ölü sayısı 30 olarak açıklarken, “Ankara Adli Tıp Kurumu’nun cenazelerle doldu”diye Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, 47 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Olay yeri güvenlik şeridi içine alındı. Bölgeye insanlar polislerce yaklaştırılmıyor.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Barış mitingini kana bulayan saldırıya ilişkin 5 savcının görevlendirildiğini bildirdi. ANKA Haber Ajansı’nın iddiasına göre polise daha önce Ankara’da saldırı ihbarı yapıldı.

 

SAVCI ÖLÜ SAYISINI 47 OLARAK AÇIKLADI

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki hain terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısını 30 olarak verdi. Ancak, yitirilen canların sayısı maalesef artıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Hürriyet’ten Nurettin Kurt’a yaptığı değerlendirmede, ölenlerin sayısını 47 olarak açıkladı.

Kodalak, “Ankara Adli Tıp Kurumu’nun cenazelerle dolduğunu, Gazi Hastahanesi bahçesine ek Adli Tıp Merkezi kurduklarını” belirterek, “Savcılık olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz, bir an önce soruşturmayı tamamlamaya çalışıyoruz. Olay yerinde 30 hastanelerde de 17, toplam 47 hayatını kaybetmiş vatandaşımız var” dedi.

Brifing nedeniyle görevli olduğu İstanbul’dan Ankara’ya dönen Başsavcı Kodalak şu detayları paylaştı:
Olay yerinde 30, çeşitli hastahanelerde 17 olmak üzere savcılığımıza intikal eden ölü sayısı toplam 47. Ancak durumu kritik olan yaralılar var. Ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz.

ADLİ TIP DOLDU

Cesetler Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı. Otopsilere başlandı. Şu anda hastanelerde bulunan cesetlerin üzerinde ön inceleme yani ölü muayeneleri yapılıyor. Bu cesetlerde klasik otopsi için morga kaldırılacak.

MORG DOLDU YENİ MORG KURDUK

Ancak Ankara Adli Tıp cenaze kapasitesi dolduğu için Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde ek Adli Tıp Merkezi oluşturuldu. Hastanelerde bulunan cenazelerde otopsi için burada toplanacaklar. Cenaze sayısı fazla, otopsi doktorlarımız yetmediği için ihtiyaç doğdu. İstanbul Adli Tıp Kurumundan takviye doktor geliyor.

KESİN OLMAMAKLA BİRLİKTE İKİ CANLI BOMBA

Kesin olmamakla birlikte iki canlı bomba üzerinde duruyoruz. Tanınmayacak halde olan cenazelerin hepsine DNA testi yapılacak tabii bu da biraz zaman alacak. Ancak kimlik teşhisi için DNA yapılması gerikiyor. “

KİMLİK TESPİTİ İÇİN POLİS PARMAK ARADI

Ankara‘da yaşanan patlamayı iki ayrı canlı bombanın gerçekleştirdiği tespit edildi. Olay sırasında parçalanan canlı bombaların kimliğini tesbit edebilmek için polis ve adli tıp görevlileri yaklaşık bin 500 metre alana yayılan ceset parçaları arasında kopan parmak aradı. Parmaklardan alınan izleri polis kayıtlarında eşleşirse canlı bombaların kimlikleri tespit edilebilecek.

BAKANLARA PROTESTO

Patlamanın olduğu olay yerine gelen Bakanı Selami Altınok, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Kenan İpek bölgedeki yurttaşlar tarafından protesto edildi. Bakanlar halk tarafından önce yuhalandı sonra üç bakana pet şişe atıldı.  Protestolar üzerine bakanlar araçlarına binerek bölgeden hemen uzaklaştı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN “KAN İHTİYACI YOK” AÇIKLAMASI YALANLANDI

Sağlık Bakanlığı Kriz Masası sorumlusu Doç.Dr Osman Nacar acil kan ihtiyacı bulunmadığını iddia etmiş, bunun üzerine CNN Türk de kan ihtiyacının olmadığı haberini geçmişti. Ancak Nacar’ın açıklamalarının ardından, Numune Hastanesi’ndeki CNN Türk muhabiri Yasemin Doğan hastaneden kan ihtiyacı anonsları yapıldığını söyleyerek Bakanlığın Kriz Masası sorumlusu Doç.Dr Osman Nacar’ı yalanladı.

Eğitim Sen yaptığı açıklamada “Ankara Dışkapı Hastanesi’nde 51, Numune Hastanesi’nde 84, Hacettepede Tıp Fakültesi’nde 24, Turgut Özal Hastanesi’nde 12, toplam 171 yaralı var” dedi. Eğitim-Sen’in paylaştığı yaralı listeleri şöyle:

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’nın patlamayla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: ‘10.10.2015 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında, Ankara Tren Garından Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulmuştur.

KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09:30 itibariyle Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

Patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı değerlendirilmektedir. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir.

Demokrasimizi ve Ülkemizin huzurunu hedef alan bu menfur saldırıyı lanetle kınıyoruz. Olayla ilgili bütün birimlerimiz çalışmalarını sürdürmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulansın sevk edildiğini ve 10 ambulansın olay yerinde hazır bekletildiğini açıkladı.

Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm taleplerin karşılanmakta olduğu ve kan ihtiyacının bulunmadığı belirtilen açıklama, şöyle: “Ankara Tren Garı’nda yaşanan patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulans sevk edilmiş olup, 10 ambulans olay yerinde hazır bekletilmektedir. Tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak 1’i çok sedyeli olmak üzere 5 helikopter ambulansımız da hazırdır. Ankara merkezindeki bütün hastanelerde tüm branşlarda uzman doktorlarımız görevi başında olup, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca, Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm talepler karşılanmakta olup, kan ihtiyacı bulunmamaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmekte olup, lojistik ve insan kaynağı anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır”

ERDOĞAN PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’daki patlama nedeniyle programlarını iptal etti. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzuruna kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum.Daha önce değişik yerlerde askerimize, polisimize, korucularımıza, kamu görevlilerimize ve masum vatandaşlarımıza karşı yapılan terör eylemleri ile bugün Ankara Tren Garı’nda sivil vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısı arasında hiçbir fark yoktur. Ankara’daki saldırıyı gerçekleştirenlerin amacı, farklı toplum kesimlerini birbirine düşürebilmektir. Bu konuda herkesi sorumlu davranmaya, dikkatli hareket etmeye, terörün yanında değil karşısında yer almaya davet ediyorum. Devletimiz, tüm birimleriyle bu olayı aydınlatmak için çalışmaktadır; faillerin en kısa zamanda belirleneceğine ve adalete teslim edileceğine inanıyorum.”

Ankara’daki patlaması sonrasında ilk görüntüler:

DAVUTOĞLU TOPLANTI YAPIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Başbakanlık’ta Güvenlik Zirvesi’ni toplantıya çağırdı. 3 günlük programının iptal ettiği öğrenilen Davutoğlu’nun saat 12.00’de Resmi Konut’ta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi’ni toplantıya çağırdığı belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, saat 15.00’te Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan mitingi iptal edildi.

KILIÇDAROĞLU: GERÇEKTEN ÇOK ZOR DURUMDAYIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ankara’da patlama haberi sonrası İstanbul’daki miting ve programlarını iptal etti.

Kılıçdaroğlu İstanbul’dan Ankara döneceğini belirterek şu açıklamaları yaptı:

“Hepimizin terörü lanetlemesi lazım. Türkiye’nin hak etmediği bir tabloyu Türkiye’ye dayatmaya hiç kimsenin gücü yetmez. biz bütün kararlılığımızla teröre lanet okuyacağız. Türkiye’nin acıya ve kana bulaştırılması bizim hak etmediğimiz bir tablodur. Üzgünüz, üzgünüm. Burada Ankara’ya geçiyorum. Ayrıca tablonun netleşmesine de bekliyoruz. Gelen rakamlar iç açıcı değil. Özel bir suçlama getirmek istemiyorum ama Türkiye böyle mi yönetilmeli ne derdimiz var bizim neden gencecik insanlarımız teröre kurban gitsinler. Huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Terörü bitirmek istiyorsunuz açık çek veriyorum ne isterseniz bütün gücümüzle biz hazırız. Analar ağlamasın da kardeşim bu lafla olmuyor. Defalarca söyledim yine söylüyorum. Çocuklarımız ölüyor. Barış istiyor bu çocuklar. Bu ne zamandan suç olmaya başladı. Ortadoğu’da başladı Türkiye’ye geldi. Defalarca uyardık. Şimdi ben konuşmayayım da ne yapayım. Gerçekten çok zor durumdayım. Neden Türkiye bu halde ne söyleyeyim ben.”

Olay yerinde başka bomba olma ihtimaline karşın bomba imha ekiplerinin araştırma yaptığı öğrenildi. HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de olay yerine şüpheli bir paket ve şüpheli bir aracın olduğunu bomba imha ekiplerinin buna müdahale ettiğini söyledi.

DHA’nın konuştuğu görgü tanığı ‘Patlamalardan biri, halay çekenlerin ve çantaların bırakıldığı yerde meydana geldi’ dedi. Miting komitesi, mitingin iptal olduğunu ve herkesin kendi güvenliğini alarak memleketlerine dönmesini istediklerini açıkladı. CHP Milletvekili Musa Çam da Kani Beko’yu doğrulayarak patlamanın ardından etrafa demir bilyeler saçıldığını söyledi.

DEMİRTAŞ’TAN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’daki patlamayla ilgili, “Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır” dedi.

ABD BÜYÜKELÇİLİ’NDEN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

ABD Ankara Büyükelçiliği, Ankara’daki tren garı kavşağında meydana gelen ve 30 kişinin öldüğü patlama hakkında açıklama yaptı.

Büyükelçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak “Ankara’daki son saldırıyı kuvvetle kınıyoruz. Hepimiz birlik içinde teröre karşı durmalıyız” dedi.

RUSYA’DAN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, teröristlerin Ankara’daki saldırılarla uluslararası topluma yeni bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Başkent Moskova’da gazetecilerin Ankara’daki patlamalarla ilgili sorularını yanıtlayan Klintseviç, terörle mücadele edebilmek için tüm ülkelerin faaliyetlerini koordine etmesi gerektiğini vurguladı. Rus yetkili, “Uluslararası toplumun terörle mücadelede gerçek hamleler yapılmasının gerekliliğini anlaması için teröristlerin daha kaç mesaj vermesi gerekiyor? Rusya kendi üzerine düşen ‘temizliği’ Suriye’de yapıyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’daki patlamaları gerçekleştiren teröristlerin ‘renginin’ hiçbir önem taşımadığını da kaydeden Rus parlamenter, “Terörü yenmenin tek yolu var: Onları yok edinceye kadar savaşmak” dedi.

KAN VERME ÇAĞRISI

Pankartlar ölü ve yaralıların üstünü örtmek için kullanılırken, patlama sonrası ilk müdahale mitingin katılımcıları tarafından yapıldı. Patlamanın olduğu yere yakın hastanelere kaldırılan yaralılar için çok sayıda kan anonsu yapıldı. Ankara Numune Hastanesi, İbni Sina Hastanesi ve Hacettepe yaralıların kaldırıldığı hastaneler. Yurttaşlar bu hastanelere kan verebilirler.

Miting tertip komitesi patlamanın ardından şu açıklamayı yaptı: “Pankartlarımızı topluyoruz, şube başkanları bölgelerden gelen kişileri arabalarına güvenli bir şekilde ulaştıracak. Yürüyüş kortejinin arkasında olaylar var, polis saldırısı söz konusu. Düzenli bir şekilde alandan ayrılacağız.”

IMC TV yayınına bağlanan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi: “Arzu Çerkezoğlu: Miting başlamadan önce kortejler toplanırken patlama oldu. Yaralı arkadaşlarımız var, ambulanslar sevk ettik bölgeye. Çok büyük bir kalabalık var. Buna tahammül edemeyenler mitingi terörize etmeye çalıştı.”

Patlama sonrası olay yerine müdahale eden polisle eyleme katılanlar arasında gerginlik yaşandı. Eylemciler polise tepki gösterdi.

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir