Şırnak Valiliği, Cizre’de sokağa çıkma yasağının yarın sabah saat 07’de biteceğini duyurdu.

Şırnak Valiliği, Cizre’deki sokağa çıkma yasağının sona ereceğini açıkladı.

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Şırnak Valiliği’nin geçen Cuma günü saat 20.00’den itibaren Cizre uyguladığı sokağa çıkma yasağı yarın saat 07.00’den itibaren kaldırılıyor. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi; “İlimiz Cizre ilçesinde 4 Eylül2015 günü saat:20.00 da başlayan sokağa çıkma yasağı 12 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 07.00 itibariyle sona erecektir. Bu süre zarfındagüvenlik kuvvetlerimiz Bölücü Terör Örgütü Mensuplarına karşı başarılı bir operasyon gerçekleştirmiştir. Bu süreçte sabır ve duyarlılıkla hareket eden çok değerli Cizreli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Bölücü Terör Örgütü Mensuplarına karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya ve kamu düzenini sağlamaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ANAYASA MAHKEMESİ REDDETTİ

Anayasa Mahmekemesi, Cizre’deki sokağa çıkma yasağının iptal edilmesine ilişkin başvuruyu reddetti. Mahkeme, yasağın “temelsiz olmadığını” ve tedbir kararı verilmesini gerektirecek “ciddi bir tehlike bulunmadığını” savundu.

Cizre’de altı gündür uygulanan sokağa çıkma yasağı, akrabalarına ulaşamayan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve avukat Muhammed Neşet Girasun tarafından yargıya taşınmıştı. Aradan geçen iki günde Mardin İdare Mahkemesi hiçbir işlem yapmayınca iki avukat, bu kez Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Başvuru dilekçesinde, “Sokağa çıkma yasağı nedeniyle temel tüm yaşam gereksinimlerinden yoksun bırakılmış, evlerinin arasında yürütülen operasyon ve kullanılan silah ve zırhlı araçlar nedeniyle aileleri ile birlikte vurularak öldürülme riski altında bulunmaktadır” denilerek, yasağın derhal kaldırılması istenmişti.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir