Sokağa çıkma yasağının 7. gününe girdiği Cizre’den can kaybı haberleri gelmeye devam ediyor. Dün gece boyunca silah seslerinin ve patlamaların duyulduğu ilçede en az 3 sivilin daha hayatını kaybettiği yönünde bilgiler geliyor. İlçeye gitmeye çalışan HDP heyetine de yine izin çıkmadı.

Günlerdir sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre sokaklarından çatışma ve ölüm haberleri geliyor. Sokağa çıkma yasağının 6. gecesinde yoğun silah ve patlama seslerinin duyulduğu ilçeden sağlıklı bilgi akışı sağlanamasa da dün gece 3 sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bazı kaynaklar ölü sayısının 8 olduğunu dile getiriyor. Kente ulaşmak için dün yola çıkan ve aralarında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu çok sayıda milletvekili ile iki bakanın da bulunduğu HDP heyeti ise geceyi İdil’de geçirdikten sonra bu sabah erken saatlerde Cizre’ye hareket etmek istedi. İdil çıkışında çok yoğun güvenlik önlemi alan, karayolunu barikatla kapatan polis ve jandarma heyete izin vermedi. Cizre’ye yaklaşık 30 kilometre mesafedeki İdil’de bulunan HDP heyetinin bu kez yürüyerek geçmesine de izin verilmedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu sabah itibariyle 1 haftayı geride bıraktı. Kentten sağlıklı bilgi akışı sağlanamazken, sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı ilçedeki duruma ilişkin haber veren yerel kaynaklar dün gece şiddetlenen çatışmalarda 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini aktarıyor.

4 Eylül gününden beri sokağa çıkma yasağı bulunan ilçede dün gece bu bir haftanın en şiddetli patlama ve silah sesleri duyuldu. Zaman zaman ağır silah seslerinin duyulduğu ilçede elektrikler sık sık kesildi. Gece boyu yaşanan olaylarda en az 3 kişinin daha öldüğü, sayının daha fazla olabileceği öne sürülüyor.

Dicle Haber Ajansı, teyit edilmemiş ilk bilgilere göre iki kadın ve bir genç erkek olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bomba ve silah seslerinin gece boyu susmadığı Nur, Sur, Cudi, Yafes mahallelerinde çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Diyarbakır’dan Cizre’ye gitmek üzere dün yola çıkan ancak Mardin Midyat’ta önleri kesilince İdil’e yürüyerek ulaşan ve geceyi burada geçiren HDP heyeti, sabah Cizre’ye gitmek üzere yeniden yola çıkmak istedi. Aralarında AB Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının bulunduğu heyetin önü İdil çıkışında yeniden kesildi. Polisler heyete izin vermeyeceklerini belirterek, “Can güvenliğinizi sağlayamayız. İzin vermiyoruz” dedi. Heyetin güvenlik güçleriyle görüşmeleri devam ediyor.

‘ORTADA PKK FALAN YOK’

Dün akşam RS FM radyosunda Yavuz Oğhan’ın “Bi de bunu dinle” isimli programına katılan heyetteki HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kentteki son durumla ilgili olarak, “Ortada PKK falan yok, Cizre’deki kavga halkla” diyerek, hükümeti “çıldırmış olmakla” suçlamıştı.

HDP heyetinin İdil’den çıkışına izin verilmiyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir