Star Gazetesi’nin verdiği habere göre Bakan Çelik bedelli askerlik konusunda olumlu açıklamalar yaptı. Açıklamalar içerisinde aslında en önemli olan konu Bakanların bedelli askerlik konusunda ki halkın beklentisinden aslında haberdar olduğu sonucudur. Hükümet bedelli askerliğin öneminin kesinlikle farkında. Bir önceki yazımızda tam da bu konudan bahsetmiştik. Bedelli askerlik Hükümet’in gözünde sağlam bir koz ve bu kozu doğru zamanda oynamak için bekletiyor. Bir yandan arada bir Bakan çıkıp olumlu birkaç cümle kuruyor , umut veriyor , diğer yandan aslında konu ile ilgili bir çalışma şu an için planlanmıyor. Bir süre Numan Kurtulmuş’un açıklamaları ile umutlanan bedelli bekleyen kitle şimdi de Bakan Çelik’in açıklamalarına kilitlenecek.

 

Bedelli askerlik konusunun siyasete alet edilmemesini , bu sorun yüzünden mağdur olan milyonu aşkın kişi düşünülerek biran önce yasalaşmasını beklemekteyiz !

 

Hükümet bedelli askerliği neden çıkarmıyor ? Okumak için tıklayın 

  

Star Gazetesi’nin verdiği haber ise şöyle :
Bakan Çelik,Bedelli askerliğin gündemlerinde olduğunu belirtti. İşte o açıklamalar. Bedelli askerlik gündemimizde, Faruk Çelik’ten Bedelli askerlik açıklaması.
Bedelli askerliğin gündemlerinde olduğunu belirtti. İşte o açıkmalar. Bedelli askerlik gündemimizde, Faruk Çelik’ten Bedelli askerlik açıklaması. Bakan Çelik’e, son dönemde yine gündemden düşmeyen bedelli askerlik soruldu. Çelik, “Konu Milli Savunma Bakanlığı’nın alanındadır. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, Bakanlar Kurulu’nda bedelli askerlik konusu gündeme gelmedi” dedi. Çelik, bedelli askerliğin gündeme gelip gelmeyeceğine ise konunun kendi bakanlığının alanında olmadığını söylemekle yetindi. Bedelli askerlik 2014, Bedelli askerlik nasıl olmalı? İşte detaylar. Geçmiş dönemlere bakıldığında gençlerin askeri eğitiminin yanı sıra, o ocakta bilgi ve görgülerini  artırdıklarını da görürüz. Askerliğin Türk gençlerine kazandırdığı değerler sayılamayacak kadar fazladır. Dünya değişti, Türkiye de. Askerin de sivilin de profesyoneline ihtiyaç duyuluyor artık. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi katma değere dönüştürmek de vatani görev oldu. Ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkelerin tam bağımsız olduğundan bahsetmenin imkansız olduğu bir çağda yaşıyoruz çünkü. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli arasında nasıl tabip, pilot, kaptan, teknik personel varsa; sanayiden anlayan, ticaretin püf noktalarını bilen subayların sayısını arttırmak da şart oldu. Zaman üretme ve ürettiğini satma zamanı çünkü. Bugünün ülkeleri başka ülkelere gönderdikleri ticari ataşeler kadar askeri ataşelerden de faydalanıyorlar.
Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak maksadıyla yola çıkan birçok gencimiz yerli ya da yabancı üniversitelerde okumuş, master ve doktora yapmış ve bu süreçte askerlik çağını geçirmek gibi bir durumla yüz yüze gelmişlerdir. Şimdi işbaşındalar. Ülkeye vergi ödeyip hizmet ediyorlar. Bakaya durumuna düştüklerinden yurt dışına çıkamıyorlar, sigortalı olamıyorlar. Korku içinde yaşıyorlar. Bu gençleri silah altına almayı düşünürken, nerede daha faydalı olacaklarsa orada istihdam edilmelerine özen göstermek lazım. Bugün Türkiye’de 750 bin civarında bakaya (mazeretsiz askere gitmemiş) genç var.  Bu gençlerin önemli bir kısmı işbaşında ve kimi ihracata katkı sağlıyor, kimi doktor, kimi mühendis. Vatani hizmet yapıyorlar yani. Onları yerlerinden oynatmak, kendilerine zarar verdiği gibi görev yaptıkları işletmeye de zarar verir. Başka bir deyişle ekonomi zarar görür.
Bakaya durumundaki gençlerin Bedelli Askerlik Kanunu ile eritilmesi hem onları, hem işyerlerini ve hem de ekonomiyi rahatlatacaktır. Başbakan Erdoğan ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bu konuyu görüşeceklerini söylemiş; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise “Torba Yasa” ile bu meseleye çözüm bulacakları sözünü vermişti. O da çıktı. Şimdi tam zamanı. Geçmişte de bedelli askerlik uygulaması yaşandı. Fakat bedelin ve yaş limitinin yüksek olmasından dolayı birçok genç bu haktan faydalanamadı. Bedeli ticari bir mantıkla koymamak lazım. Bu gençler zaten vergi ödüyor ve bulundukları konum itibariyle ülkeye hizmet ediyorlar. Yüksek bedel, bir nevi ceza olmaktadır. Ki, bu gençler bu cezayı hak etmiyorlar. Bedellisi çok, bedeli az bir uygulama ile sosyal hayatı da ekonomiyi de rahatlatmak mümkün. Geciktirmeden uygulansın.
İşte Bedelli Askerlik ile ilgili detaylı bilgi
Bedelli Askerlik hakkında en son haber ve yeni gelişmeler açıklamalar nedir ? Bedelli Askerlikten kimler faydalanabilir. Bedelli askerlik kanunu ne zaman çıkıyor. Bedelli askerlik için talepler yapılan süre indirimler ile bedelli askerlik beklentileri yükseldi. Öncelikle normal askerlik 12 düşürülmesi konusu gündeme geldi. Bu durum bedelli askerlik bekleyen çok sayıda kişiye umut oldu. Bedelli askerlik bekleyenler yaşın ve rakamın düşmesi için seslerin yüksetmeye başladılar. Askerlik süresinde süre düşürmesi Bedelli askerlik bazı kesimce doğru bulunsada yinede bu şartlar altında oldukça mantıklı olduğunu bedelli askerlikte yaşın ve bedelin sorunlarının çözümü için daha yerinde olacaktır.
Karar Sayısı : 2014/6002
Ekli ‘1111 Sayılı Askerlik Kanununun Geçici 46 ncı Maddesi Uyarınca Bedelli Askerlik Hizmetinden Yararlanma, Bedelin Ödenmesi ve Uygulamaya İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’ın yürürlüğe konulması; Milli Savunma Bakanlığının 10/2/2014 tarihli ve 422 sayılı yazısı üzerine, 1111 sayılı Askerlik Kanununun geçici 46 ncı maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/2/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır. Bedelli Askerlik istyenler www.bedelliaskerlik2010.net sitesinde çalışmaları hızlandırdılar bedelli askerlik çıkıncaya kadarda çalışmaları devem edecek gibi görünüyorlar. Milli Savunma Bakani ismet Yilmaz, bakaya olanlarin oy kullanirken askerlik şubesine teslim edeceği şeklindeki söylentinin doğru olmadiğini söyledi. Bedelli askerlik süresi ne zaman kısalacak Bülent Arınç tarafından açıklandı. Bedelli askerlik süresi kısalıyor mu sorularına da bu şekilde cevap geldi. Bakanlar Kurulu Toplantisi sonrasi basin açiklamasi Başbakan Yardimcisi Arinç, toplantida içişleri Bakani Muammer Güler’in Kimlik Karti Projesi ile bilgi verdiğini belirtti. Arinç, bu kimlik kartiyla vatandaşlarin başka hiç kart, belge taşimayacaklarini, sahtecikten korunacaklarini, seyahat belgesi olarak kullanilabileceğini, elektronik imza olarak kullanabileceğini, kamu hizmetlerinden yararlanirken kullanilacağini, bürokrasiyi azaltacağini kaydetti. Arinç, kartin temin edilme ve vatandaşlara ulaştirma konusunda son noktaya gelindiğini kaydetti. Arinç, Başbakan Erdoğan’in BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile bir telefon görüşmesi yaptiğini ifade etti.
Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’in kiz ve erkek öğrencilerin birlikte kalmalariyla ilgili basinda çikan haberleri hatirlatmasi üzerine Arinç, Kizilcahamam’daki kamp da 4.5 saat 29 milletvekilinin söz alarak bakanlara Türkiye ile ilgili her konuda soru sorduğuna dikkat çekerek, ‘Dişariya bir şekilde yansimasi gerçekçi değil. Ucundan kenarindan hiç de gerçekçi olmayan bazi bilgiler edinilmiş olabilir. Bunlar bilgi değil duyum’ dedi. Gazetelere yansidiği şekilde, özel evlerde kalan öğrencilerin denetleneceği şekilde haberlerin gerçeği yansitmadiğini vurgulayan Arinç, ‘Başbakanimiz böyle bir ifadesi söz konusu değil. Özel evlerde kalanlarin ne yapip yapmadiği bizim ilgili alanimiz içinde değil’ ifadesini kullandi. Bazi yabanci basin yayin organlarin Türkiye’nin El Kaide ile ilişkilendirilmesinin sorulmasi üzerine ise Arinç, Türkiye’nin Suriye’deki bu örgütlere destek sağladiği iddialarinin hiçbirinin doğru olmadiğina dikkat çekti. ‘Suriye ilgili ilişkilimiz sadece insani amaçli’ diyen Arinç, Özgür Suriye Ordusu ve muhalefete sadece siyasi olarak destek verildiğine dikkat çekerek, ‘Bunlar siyasi faaliyetlerdir silahli faaliyetler değil. Türkiye’nin o örgütlere karşi her hangi bir desteği kesinlikle söz konusu değil’ şeklinde konuştu.
Nusaybin’de Suriye sinirina duvar örüldüğü yönündeki iddialara Arinç, Nusaybin’deki mevcut yapinin üzerine tel örgü yapilacağini vurgulayarak, ‘Duvar yapilmasi söz konusu değildir’ dedi. Hatay Milletvekili Haci Bayram Türkoğlu’nun Kizilcahamam Kampi’nda bedelli askerlikle ilgili paylaşimlarinin hatirlatilmasi üzerine ise Arinç, ‘Bedelli askerlik konusu gündeme bile gelmedi’ diye karı. Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik’e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır. 18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda ‘dahte’ dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir. Diğer şekli ise geçici olarak Türkiye’de ikamet etmekte olanlara sağlanan olanaktır. Bu durumdaki askerlik süresi ise 21 gün olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulanmıştır. En son uygulamalar, 1987, 1992, ve 1999 yıllarında yapılmıştır. 1999 yılındaki uygulamanın sebebi 17 Ağustos 1999’daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacı taşımıştır. Son olarak 2011 yılında uygulanmıştır.Yasaya göre 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayılmışlardır.Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Star Gazetesi’nin verdiği habere göre Bakan Çelik bedelli askerlik konusunda olumlu açıklamalar yaptı. Açıklamalar içerisinde aslında en önemli olan konu Bakanların bedelli askerlik konusunda ki halkın beklentisinden aslında haberdar olduğu sonucudur. Hükümet bedelli askerliğin öneminin kesinlikle farkında. Bir önceki yazımızda tam da bu konudan bahsetmiştik. Bedelli askerlik Hükümet’in gözünde sağlam bir koz ve bu kozu doğru zamanda oynamak için bekletiyor. Bir yandan arada bir Bakan çıkıp olumlu birkaç cümle kuruyor , umut veriyor , diğer yandan aslında konu ile ilgili bir çalışma şu an için planlanmıyor. Bir süre Numan Kurtulmuş’un açıklamaları ile umutlanan bedelli bekleyen kitle şimdi de Bakan Çelik’in açıklamalarına kilitlenecek.

 

Bedelli askerlik konusunun siyasete alet edilmemesini , bu sorun yüzünden mağdur olan milyonu aşkın kişi düşünülerek biran önce yasalaşmasını beklemekteyiz !

 

Hükümet bedelli askerliği neden çıkarmıyor ? Okumak için tıklayın 

  

Star Gazetesi’nin verdiği haber ise şöyle :
Bakan Çelik,Bedelli askerliğin gündemlerinde olduğunu belirtti. İşte o açıklamalar. Bedelli askerlik gündemimizde, Faruk Çelik’ten Bedelli askerlik açıklaması.
Bedelli askerliğin gündemlerinde olduğunu belirtti. İşte o açıkmalar. Bedelli askerlik gündemimizde, Faruk Çelik’ten Bedelli askerlik açıklaması. Bakan Çelik’e, son dönemde yine gündemden düşmeyen bedelli askerlik soruldu. Çelik, “Konu Milli Savunma Bakanlığı’nın alanındadır. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, Bakanlar Kurulu’nda bedelli askerlik konusu gündeme gelmedi” dedi. Çelik, bedelli askerliğin gündeme gelip gelmeyeceğine ise konunun kendi bakanlığının alanında olmadığını söylemekle yetindi. Bedelli askerlik 2014, Bedelli askerlik nasıl olmalı? İşte detaylar. Geçmiş dönemlere bakıldığında gençlerin askeri eğitiminin yanı sıra, o ocakta bilgi ve görgülerini  artırdıklarını da görürüz. Askerliğin Türk gençlerine kazandırdığı değerler sayılamayacak kadar fazladır. Dünya değişti, Türkiye de. Askerin de sivilin de profesyoneline ihtiyaç duyuluyor artık. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi katma değere dönüştürmek de vatani görev oldu. Ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkelerin tam bağımsız olduğundan bahsetmenin imkansız olduğu bir çağda yaşıyoruz çünkü. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli arasında nasıl tabip, pilot, kaptan, teknik personel varsa; sanayiden anlayan, ticaretin püf noktalarını bilen subayların sayısını arttırmak da şart oldu. Zaman üretme ve ürettiğini satma zamanı çünkü. Bugünün ülkeleri başka ülkelere gönderdikleri ticari ataşeler kadar askeri ataşelerden de faydalanıyorlar.
Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak maksadıyla yola çıkan birçok gencimiz yerli ya da yabancı üniversitelerde okumuş, master ve doktora yapmış ve bu süreçte askerlik çağını geçirmek gibi bir durumla yüz yüze gelmişlerdir. Şimdi işbaşındalar. Ülkeye vergi ödeyip hizmet ediyorlar. Bakaya durumuna düştüklerinden yurt dışına çıkamıyorlar, sigortalı olamıyorlar. Korku içinde yaşıyorlar. Bu gençleri silah altına almayı düşünürken, nerede daha faydalı olacaklarsa orada istihdam edilmelerine özen göstermek lazım. Bugün Türkiye’de 750 bin civarında bakaya (mazeretsiz askere gitmemiş) genç var.  Bu gençlerin önemli bir kısmı işbaşında ve kimi ihracata katkı sağlıyor, kimi doktor, kimi mühendis. Vatani hizmet yapıyorlar yani. Onları yerlerinden oynatmak, kendilerine zarar verdiği gibi görev yaptıkları işletmeye de zarar verir. Başka bir deyişle ekonomi zarar görür.
Bakaya durumundaki gençlerin Bedelli Askerlik Kanunu ile eritilmesi hem onları, hem işyerlerini ve hem de ekonomiyi rahatlatacaktır. Başbakan Erdoğan ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bu konuyu görüşeceklerini söylemiş; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise “Torba Yasa” ile bu meseleye çözüm bulacakları sözünü vermişti. O da çıktı. Şimdi tam zamanı. Geçmişte de bedelli askerlik uygulaması yaşandı. Fakat bedelin ve yaş limitinin yüksek olmasından dolayı birçok genç bu haktan faydalanamadı. Bedeli ticari bir mantıkla koymamak lazım. Bu gençler zaten vergi ödüyor ve bulundukları konum itibariyle ülkeye hizmet ediyorlar. Yüksek bedel, bir nevi ceza olmaktadır. Ki, bu gençler bu cezayı hak etmiyorlar. Bedellisi çok, bedeli az bir uygulama ile sosyal hayatı da ekonomiyi de rahatlatmak mümkün. Geciktirmeden uygulansın.
İşte Bedelli Askerlik ile ilgili detaylı bilgi
Bedelli Askerlik hakkında en son haber ve yeni gelişmeler açıklamalar nedir ? Bedelli Askerlikten kimler faydalanabilir. Bedelli askerlik kanunu ne zaman çıkıyor. Bedelli askerlik için talepler yapılan süre indirimler ile bedelli askerlik beklentileri yükseldi. Öncelikle normal askerlik 12 düşürülmesi konusu gündeme geldi. Bu durum bedelli askerlik bekleyen çok sayıda kişiye umut oldu. Bedelli askerlik bekleyenler yaşın ve rakamın düşmesi için seslerin yüksetmeye başladılar. Askerlik süresinde süre düşürmesi Bedelli askerlik bazı kesimce doğru bulunsada yinede bu şartlar altında oldukça mantıklı olduğunu bedelli askerlikte yaşın ve bedelin sorunlarının çözümü için daha yerinde olacaktır.
Karar Sayısı : 2014/6002
Ekli ‘1111 Sayılı Askerlik Kanununun Geçici 46 ncı Maddesi Uyarınca Bedelli Askerlik Hizmetinden Yararlanma, Bedelin Ödenmesi ve Uygulamaya İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’ın yürürlüğe konulması; Milli Savunma Bakanlığının 10/2/2014 tarihli ve 422 sayılı yazısı üzerine, 1111 sayılı Askerlik Kanununun geçici 46 ncı maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/2/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır. Bedelli Askerlik istyenler www.bedelliaskerlik2010.net sitesinde çalışmaları hızlandırdılar bedelli askerlik çıkıncaya kadarda çalışmaları devem edecek gibi görünüyorlar. Milli Savunma Bakani ismet Yilmaz, bakaya olanlarin oy kullanirken askerlik şubesine teslim edeceği şeklindeki söylentinin doğru olmadiğini söyledi. Bedelli askerlik süresi ne zaman kısalacak Bülent Arınç tarafından açıklandı. Bedelli askerlik süresi kısalıyor mu sorularına da bu şekilde cevap geldi. Bakanlar Kurulu Toplantisi sonrasi basin açiklamasi Başbakan Yardimcisi Arinç, toplantida içişleri Bakani Muammer Güler’in Kimlik Karti Projesi ile bilgi verdiğini belirtti. Arinç, bu kimlik kartiyla vatandaşlarin başka hiç kart, belge taşimayacaklarini, sahtecikten korunacaklarini, seyahat belgesi olarak kullanilabileceğini, elektronik imza olarak kullanabileceğini, kamu hizmetlerinden yararlanirken kullanilacağini, bürokrasiyi azaltacağini kaydetti. Arinç, kartin temin edilme ve vatandaşlara ulaştirma konusunda son noktaya gelindiğini kaydetti. Arinç, Başbakan Erdoğan’in BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile bir telefon görüşmesi yaptiğini ifade etti.
Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’in kiz ve erkek öğrencilerin birlikte kalmalariyla ilgili basinda çikan haberleri hatirlatmasi üzerine Arinç, Kizilcahamam’daki kamp da 4.5 saat 29 milletvekilinin söz alarak bakanlara Türkiye ile ilgili her konuda soru sorduğuna dikkat çekerek, ‘Dişariya bir şekilde yansimasi gerçekçi değil. Ucundan kenarindan hiç de gerçekçi olmayan bazi bilgiler edinilmiş olabilir. Bunlar bilgi değil duyum’ dedi. Gazetelere yansidiği şekilde, özel evlerde kalan öğrencilerin denetleneceği şekilde haberlerin gerçeği yansitmadiğini vurgulayan Arinç, ‘Başbakanimiz böyle bir ifadesi söz konusu değil. Özel evlerde kalanlarin ne yapip yapmadiği bizim ilgili alanimiz içinde değil’ ifadesini kullandi. Bazi yabanci basin yayin organlarin Türkiye’nin El Kaide ile ilişkilendirilmesinin sorulmasi üzerine ise Arinç, Türkiye’nin Suriye’deki bu örgütlere destek sağladiği iddialarinin hiçbirinin doğru olmadiğina dikkat çekti. ‘Suriye ilgili ilişkilimiz sadece insani amaçli’ diyen Arinç, Özgür Suriye Ordusu ve muhalefete sadece siyasi olarak destek verildiğine dikkat çekerek, ‘Bunlar siyasi faaliyetlerdir silahli faaliyetler değil. Türkiye’nin o örgütlere karşi her hangi bir desteği kesinlikle söz konusu değil’ şeklinde konuştu.
Nusaybin’de Suriye sinirina duvar örüldüğü yönündeki iddialara Arinç, Nusaybin’deki mevcut yapinin üzerine tel örgü yapilacağini vurgulayarak, ‘Duvar yapilmasi söz konusu değildir’ dedi. Hatay Milletvekili Haci Bayram Türkoğlu’nun Kizilcahamam Kampi’nda bedelli askerlikle ilgili paylaşimlarinin hatirlatilmasi üzerine ise Arinç, ‘Bedelli askerlik konusu gündeme bile gelmedi’ diye karı. Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik’e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır. 18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda ‘dahte’ dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir. Diğer şekli ise geçici olarak Türkiye’de ikamet etmekte olanlara sağlanan olanaktır. Bu durumdaki askerlik süresi ise 21 gün olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulanmıştır. En son uygulamalar, 1987, 1992, ve 1999 yıllarında yapılmıştır. 1999 yılındaki uygulamanın sebebi 17 Ağustos 1999’daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacı taşımıştır. Son olarak 2011 yılında uygulanmıştır.Yasaya göre 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayılmışlardır.Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir