Her ne kadar olaylar, durumlar, amaçlar, sonuçlar farklı gibi görünse de Vendetta ile son günlerde yazdıklarıyla Tiwtter’da fenomen olan Fuat Avni arasındaki benzerlikler gözümüzden kaçmadı. İşte size yerel seçimlere bir hafta kala 14 benzerlik ile “F For Fuatavni”.

Son olarak “V For Vendetta” filmini izlememiş olanlar için bir spoiler uyarısı yapmayı da gerekli görüyoruz.

diazepam Onedio.com 

1. Hedefleri

Vendetta faşist, baskıcı, zorba bir yönetime karşı eylem içindedir, Fuat Avni de iddia ettiği üzere baskıcı, riyakar bir yönetimi hedef almaktadır.

2. Gizliliğe verdikleri önem

İkisinin de kimliği gizlidir. Biri maske arkasına gizlenmişken diğeri kendini gizlemek için defter, kalemden ibaret profil resmini kullanır.

3. İsimleri

İkisi de takma ad kullanmaktadır. Vendetta, İtalyanca “intikam” anlamına gelirken, Fuat, sakin, güvenilir, işlerini ağır yapan, mantıklı ve Avni ise Yardım eden, yardımcı anlamlarına gelmektedir.

4. Remember remember the fifth of novemder

Vendetta “remember rememder fifth of november” diyerek günü tam olarak verirken Fuat Avni “Ümidinizi asla kaybetmeyin, beklenen yarın çok yakın” diyerek daha muallak bir yol tercih eder. Ama her ikisinin de beklediği bir tarih vardır.

5. Hedef ulaşmak için tercih ettikleri yol

Vendetta daha direkt bir yol izler ve insanları anarşiye, şiddete davet eder oysa Fuat Avni teheccüd ve dua çağrısıyla beraber daha tedrici bir yol izler.

6. Fikirlere kurşun işlemez…

Vendetta kendisini bir kişi olarak değil, bir “idea” olarak tanımlar ve bu sebeple öldürülmesinin imkansız olduğundan bahseder, Fuat Avni direkt olarak “Korkma, Titre” diyerek tehditkar bir tutum izlemektedir. Nihayetinde ikisinin de bir mottosu mevcut.

7. Fon müzikleri

Vendetta, Çaykovski’nin 1812 uvertürü ile hareketli bir maceranın işaretini verirken, Fuat Avni buram buram “sordum sarı çiçeğe” kokmaktadır.

8. Kitleleri

Finalde görürüz ki Vendetta’nın çağrısına yüz binler kulak vermiştir, Fuat Avni’nin takipçi sayısı ise beş yüz bini aşmıştır.

9. Referansları

V for Vendetta George Orwell’in 1984 kitabına gönderme yaparken, Fuat Avni “adetullahtandır” diyerek direkt Allah’a gönderme yapar.

10. İntikam duyguları

Vendetta baskıya, istibdata karşı direniş ile intikamını harmanlamıştır, aynı durum Fuat Avni’de de görülmektedir.

11. Partnerleri

Vendetta’nın Evey’i vardır, Fuat Avni’nin ise Emre Uslu’su

12. Kimlikleri

Vendetta’nın kim olduğu öğrenilememiştir, Fuat Avni’nin ise anonim kalıp kalmayacağını zaman gösterecek.

13. Toplumlar kendi devletlerinden korkmamalı…

Vendetta: Toplumlar, kendi devletlerinden korkmamalı, devletler, kendi toplumlarından korkmalı…Fuat Avni: Kaybedenlerdensiniz…

14. Guy Fawkes – Fatih Sultan Mehmet

Vendetta, Guy Fawkes’ın maskesini kullanırken, Fuat Avni, Fatih Sultan Mehmet’in “Avni” mahlasını kullanmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir