Arhavi’de dünyada eşi benzeri görülmemiş biçimde şehrin merkezine kurulmak istenen Kavak HES projesi halkı isyan ettirdi. HES şantiyesini protesto eden halk “Ölürüz de deremizi vermeyiz” dedi.

Mahkemelik olan ve bilirkişiler tarafından incelenen proje, mahkeme sonucu dahi beklenmeden taşeron firmalar aracılığıyla yapılmaya devam ediyor.

Hükümetin de desteğini alan HES’çiler, şahsa ait arazilerin satın alınmasında engelle karşılaşınca Bakanlar Kurulundan HES için kamulaştırma kararı çıkarttı. Bu kararı “Hükümetin HES’çi şirkete kıyağı” olarak nitelendiren halk, “ Kamulaştırmayı da dava sürecine sokacağız, biz deremizi ölürüz de vermeyeceğiz ” diyerek HES’in regülatör kurulması düşünülen alandaki çalışmasını protesto etti.

Eylem sırasında taşeron şirket sahibi Şevket Erkan ile gençler arasında küfürleşmeye varan gerilimler yaşandı. “Ölmek var, dönmek yok ” sloganını atan halk adına yapılan açıklamada “ Göreceksiniz, şuan deremize zarar veriyorlar ama HES kurmaya asla güçleri yetmeyecek ” dediler.

  • vagus.tv

Haberin Tamamı İçin: http://vagus.tv/2014/03/16/arhavi-oluruz-de-deremi…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir