Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen, Britanya’nın saygın gazetelerinden Financial Times’a yazı yazdı.

Gülen’in yazısından satırbaşları şöyle:

– Hükümet içindeki bir hizip ülkeyi rehin aldı

  • Askeri vesayetin yerini hükümetin vesayeti aldı
  • Türkiye ancak yeni bir anayasayla düze çıkabilir
  • Türkiye’nin şeffaflık ve basın özgürlüğündeki kötü karnesi umut kırıcı
  • Hiçbir partiye oy verin demedim, bundan sonra da demem.

– Son 15 yılım inzivada geçti ve niyetim aynen devam etmek

Yazının geniş özeti şöyle:

Bir zamanlar ordunun elinde olan siyasette egemenlik artık hükümetin elinde. Türkiye’deki kara bir gölge son 10 yıldaki tüm başarıların üzerini örtüyor. Bunun sonucunda birçok kişi görüşlerinden dolayı sinsice hedef alınıyor, siyasi çıkarlar için devlet memurları durmadan yer değiştiriliyor ve eşi benzeri olmayan bir baskıyla medya, hukuk ve sivil toplum iktidara boyun eğdiriliyor.

Hükümetin ülkede yeniden güven kazanması ve dış politikada saygı duyulmasının yolu; evrensel insan haklarına, hukukun üstünlüğü ilkesine ve sorumlu yöneticiliğe bağlı kalacağına dair sözü yenilemesinden geçiyor.

Bu söz, yeni ve halk tarafından hazırlanmış demokratik bir anayasayı da içermeli. Demokrasi İslami yönetim prensipleriyle çelişmez. Hatta, dini özgürlükler en iyi demokrasinin olduğu yerlerde yaşanır.

Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Türkiye’de basın özgürlüğü ve şeffalığın durumu hayal kırıklığıdır. Olgun bireyler tüm eleştirileri kabul edebilmelidir, bu sayede kendilerini geliştirebilirler.

Türkiye’de her kesmin mecliste temsil edilmesi gerekir. Devlet hiçbir vatandaşına bu konuda bir ayrımcılık yapmamalıdır. Demokratik katılımlar insanları devletin zulmetme korkusundan da uzaklaştırır.

Tüm vatandaşların oy kullanması gerektiğine inanmakla birlikte, hiçbir zaman kimseyi bir siyasi partite ya da aya oy kullanması için zorlamadım. Bundan sonra da böyle bir şey olmayacak. Ben Türkiyeli insanların bilgeliğine güveniyorum ve tüm vatandaşların ülkenin çıkarlarını, partizan siyasi görüşlerin üzerinde tutacağına inanıyorum.

Son 15 yılımı (ruhani) olarak inzivaya çekilmiş bir şekilde, Türkiye’de olanlardan ilgisiz olarak geçirdi. Bundan sonra da bu şekilde yapmaya devam edeceğim. Türkiye’nin son yaşanan sorunları demokrasiyi, özgürlükleri ve hukukun egemenliğini geliştirmek hedefiyle bir araç olarak kullanması için dua ediyorum.

Demokrasinin temel prensiplerine uyacağımıza dair verilecek sözlerle güven ve sürekliliğin yeniden kurulacağına inanıyorum. Bu sayede Türkiye’nin hem böglede hem de tüm dünyada diper ülker için ilham olabileceğini düşünüyorum.

Diken

Haberin Tamamı İçin: http://www.diken.com.tr/vitrin/fethullah-gulen-huk…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir