Türk müziğinin büyük ustası Müslüm Gürses’i kaybedeli bir yıl oldu. Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırılmıştı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğuİstanbul Memorial Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

Gerçek adı Müslüm Akbaş olan Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Türkiye’de arabesk müziğin önemli isimlerinden biri olan Müslüm Gürses ilk plağını 1968 yılında çıkardı, 1979 yılında da ilk kez kamera karşısına geçti. Müslüm Gürses özellikle 80’li yıllardan itibaren “Benim meselem”, “Biz babadan böyle gördük”, “Esrarlı gözler”, “Usta”, “Şu dağlarda kar olsaydım”, “Tanrı” gibi şarkılarla kendisine geniş bir hayran kitlesi yarattı. Sevenleri tarafından “Müslüm Baba” olarak anılan Gürses, kariyerinin son döneminde de pop ve rock şarkıları kendi tarzıyla yeniden yorumlamıştı

Kaynak: http://www.dw.de/müslüm-gürses-hayata-veda-etti/a-…

HERKESİN MÜSLÜM BABA’SI

Bugüne kadar sayısız albüme imza atan, 38 filmde oynayan Müslüm Gürses, Türkiye’nin müzikal anlamda en özel isimlerinden biri olduğu gibi hayran kitlesiyle de her daim ilgi çekmeyi başardı.

SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Fıstıközü köyünde dünyaya gelen Müslüm Gürses, ilkokuldan mezun olduktan sonra, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen bir yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Soyadını da orada çalışırken ‘Gürses’ olarak değiştirdi.

İLK PLAĞI

‘İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum.’ 1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta canlı olarak türküler söyleyen Gürses, ilk plağı Emmioğlu/Ovada Taşa Basma’yı 1968 yılında çıkardı.

ÖLDÜ SANILMIŞTI

Şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesinde büyük bir kaza geçiren sanatçı o dönemi şöyle dile getirmişti: ‘O kazada şoför öldü. Beni de öldü sanmışlar zaten. Ben ölümü yaşadım aslında. Hayata dönmüş olmam Allah’ın bir lütfudur. Alın kemiğim un ufak olduğu için en küçük bir darbede ölebilir ya da kör kalabilirim. O korkunç kazadan sonra koku alma duyumu yitirdim. Çok kuvvetli parfümler, ispirto kokusu veriyor bana. Ayrıca işitme duyumu da yüzde elli yitirdim. Çok ağır işitirim. Neyse, buna da şükür, yaşıyoruz işte…

REKOR SATIŞ

Daha sonra İstanbul’a gelen Gürses, 45’likler yapmaya devam etti. 1969 yılındaki Sevda Yüklü Kervanlar isimli 45’lik plağı 300.000 satarak rekor kırdı.

SİNEMAYA ADIM

1979 yılında ilk defa ‘İsyankar’ filmiyle kamera karşısına geçen Müslüm Gürses daha sonra birçok filmde hayranlarıyla buluştu.

HAYATININ AŞKI

Çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur’la 1982’de çıktığı Malatya turnesi sırasında karşılaşan Gürses, 1985 yılında Nur’la hayatını birleştirdi.

’MÜSLÜMCÜLER’

90’lı yılların başında gördüğü büyük ilgi üzerine ortaya çıkan ve Müslümcüler olarak anılan büyük bir fanatik kitlesi şarkıcının konserlerinde kendilerine zarar vermeye başladı. Müslüm Gürses şarkılarındaki yalnızlık, hayata duyulan öfke ve ayrılık acısı gibi temaların dinleyicisinde yarattığı bu etki giderek bir fenomen halini aldı.

BİR ALT KÜLTÜR

Şarkıcının zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen konserlerinde birçok dinleyicisi jilet kullanarak vücuduna zarar veriyordu. Arabeskin içinde bir alt kültür olarak kendini var eden bu durum, Gürses şarkılarına olan ilgiyi körüklüyordu.

DÜNYA MÜSLÜMCÜLER GÜNÜ

Müslümcüler, Müslüm Gürsesin doğum günü olan 7 Mayıs’ı Dünya Müslümcüler Günü başlığı altında değişik etkinliklerle kutluyor.

TEPKİ ALDI

90’lı yılların sonlarına doğru şarkıcının konserlerinde gerçekleşen ve ayini andıran bu görüntüler toplumun birçok kesiminden büyük tepki almaya başlamıştı. Gürses, o dönemde çıkardığı albümlerle eski ilgiyi göremedi. Gürses, o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elanor Plak firmasıyla da yolları ayrıldı.

MÜZİKAL DEĞİŞİKLİK

2000’li yıllara gelindiğinde Müslüm Gürsesin müzisyen kimliğinde değişiklikler görüldü. Gürses, kendi fanatikleri dışında bir kitlenin dikkatini çekmişti. Alt kültürün kültlesmis ismi, Nilüfer, Teoman ve Tarkanın şarkılarını kendine has tarzıyla yorumladı. Kendisini eleştirenlere de şöyle cevap verdi.

‘DEĞİŞMEDİK, AYNIYIZ’

‘Biz değişmedik. Özümüzde aynıyız. Ufak tefek alt yapı hadisesinde farklılık göründüyse de biz özümüzü muhafaza ediyoruz. Müsterih olsunlar, bir yere kaybolmadık. Tarzımızdan uzaklaşmak gibi bir gayretimiz, çabamız olmadı, olmaz da.’

MURATHAN MUNGAN’LA İŞBİRLİĞİ

Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” albümü cok ses getirdi. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi.

SAHNELERE DÖNDÜ

2009 yılında ‘Sandık’ ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü. Son olarak 2010 yılında Kasım ayında ‘Yalan Dünya’ isimli bir albüme imza attı.